Identyfikacja wizualna to inaczej wizerunek marki, wszystko to co jest na zewnątrz, to w jaki sposób się prezentuje. Dobrze zaprojektowana gwarantuje rozpoznawalność. Użytkownik nie może mieć wątpliwości, że ma do czynienia z tą konkretną, a nie inną marką.
Jaka jest funkcja identyfikacji wizualnej?
Sposób przedstawienia marki wpływa na postrzeganie jej przez odbiorców. To właśnie dobra identyfikacja może wzbudzić jego zaufanie, które jest bardzo ważne w budowaniu relacji z potencjalnym Klientem.
Poprzez identyfikacje wizualną pokazana jest:
- historia marki – to kim jesteśmy, wartości i nasza siła
- osobowość – cechy, które nas wyróżniają jako marka na tle konkurencji
- zachowania i cele – czym się wyróżniamy przed odbiorcą i jacy chcemy być
Identyfikacja wizualna trafia do grupy docelowej
W pierwszej kolejności, pracując nad identyfikacją, od początku myślimy do kogo będziemy trafiać, bądź już trafiamy – w przypadku (re)brandingu. Analizujemy grono odbiorców, by dopasować kierunek wizualny marki.
Przy tworzeniu zastanawiamy się jak marka będzie prezentować się w social mediach, czy na stronie internetowej. Komunikacja może znacząco różnić się w zależności od miejsca użycia elementu i wyboru kanału komunikacji.
Jakie elementy składają się na identyfikację wizualną?
Identyfikacja może różnić się w zależności od celu biznesowego oraz strategii marketingowej. W przypadku większych firm tworzone są również całe systemy identyfikacji. Jednak, na każdą identyfikację składają się podstawowe elementy takie jak:
- Kształt
- Symbol
- Kolor
- Obraz
- Typografia
Elementy systemu identyfikacji wizualnej
Cały system identyfikacji wizualnej opisany jest w postaci księgi – brand booka. Zawarta jest w nim instrukcja obsługi identyfikacji.
- Logo oraz znaki
- Kolorystyka oraz typografia
- elementy poligraficzne (papier firmowy, wizytówki, teczki, koperty itp.)
- materiały marketingowe i reklamowe (foldery, plakaty, broszury itp.)
- mediów cyfrowych oraz społecznościowych (strona, profile społecznościowe)
- prezentacji oraz ofert (drukowane oraz cyfrowe, zarówno do zewnętrznego jak i wewnętrznego użytku)
- opakowań (pudełka, etykiety, torby, kartony itp.)
- gadżetów firmowych (koszulki, czapki, kubki, długopisy itp.)
- wystawiennictwa (stoiska, bannery, identyfikatory itp.)
A teraz mała encyklopedia wiedzy!
Księga znaku
Jest związana wyłącznie z logo. Najczęściej opisuje jego konstrukcję, warianty użycia wraz z przykładami oraz pokazuje nieprawidłowe formy stosowania.
Podstawowa księga identyfikacji wizualnej
W porównaniu do księgi znaku jest rozbudowana o wytyczne dotyczące stosowania podstawowych elementów graficznych systemu identyfikacji wizualnej: kolorystyki, typografii, ikonografii, układów treści, motywu przewodniego.
Pełna księga identyfikacji wizualnej
W pełnej księdze zawiera się również wytyczne dotyczące konkretnych materiałów używanych w komunikacji: drukowanych, marketingowych, wystawienniczych itd. w zależności od kierunku firmy
Księga marki (brand book)
Jest najszerszym rodzajem wytycznych uwzględniającym dodatkowo założenia strategiczne marki (wizja, misja, osobowość, atrybuty, przykładowe treści i styl komunikacji) oraz wytyczne do komunikacji werbalnej oraz niewerbalnej (przykłady komunikatów, ton of voice, zalecane słowa itd.).
Poznaj etapy budowania identyfikacji
Proces projektowy zaczynamy od wywiadu z Klientem, który wcześniej wypełnia brief odnośnie marki, jej wartości, historii oraz strategii. Zdobytą wiedzę pogłębiamy o własny research. Analizujemy grupę docelową, czyli odbiorców firmy, ich cele i motywacje. Badamy konkurencję. Dopiero po takiej analizie możemy przejść do projektowania.
Ile kosztuje identyfikacja wizualna?
To zależy. Tak naprawdę nie ma górnej granicy. Ceny pakietów na stworzenie logo w Hej Dizajn zaczynają się od 1199 zł, ale można je indywidualnie modyfikować według upodobań Klienta.
Posłuchaj naszej playlisty na Spotify!